Kriz Tırmanıyor! Bir Gemi Daha Vuruldu

ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM), 4 gemisavar balistik füzeyle saldırıya uğrayan Çin’e ait M/V Huang Pu adlı yakıt tankerinin, Husiler tarafından hedef alındığını bildirdi. Tankerde meydana gelen ufak çaplı hasarın ardından geminin seyrine devam ettiği belirtildi.

SALDIRI VE TEPKİ

CENTCOM’un açıklamasına göre, 23 Mart’ta Kızıldeniz’de yaşanan olayda, İran destekli Husiler tarafından saat 02.50 ile 04.30 arasında M/V Huang Pu adlı petrol tankerine 4 gemisavar balistik füze atıldı. Akabinde saat 16:25’te beşinci füze saldırısının gerçekleştiği tespit edildi. Geminin yangın çıkardığı ve bir imdat çağrısı yayınladığı ancak yardım talebinde bulunmadığı ifade edildi. M/V Huang Pu’da yaşanan ufak çaplı hasarın 30 dakika içinde kontrol altına alındığı ve can kaybı olmadığı bildirildi. Husilerin daha önce Çin gemilerine saldırmayacaklarına dair taahhütlerine rağmen bu saldırının gerçekleştiği vurgulandı.

CENTCOM’un açıklamasına göre, USS Carney dahil ABD kuvvetleri, Kızıldeniz’in güneyinde Husilere ait 6 insansız hava aracıyla (İHA) mücadele etti. Saat 06.50 ile 09.50 arasındaki çatışmada 5 İHA’nın Kızıldeniz’e düştüğü, bir İHA’nın ise Yemen’in Husiler tarafından kontrol edilen bölgelerinin içlerine doğru uçtuğu belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x