Belçika Başbakanı’ndan ülkedeki Türklere ve Kürtlere çağrı: Provokasyon ve şiddeti durdurun

Belçika Başbakanı Alexander De Croo, ülkedeki Kürt ve Türk toplumlarına ‘provokasyon ve şiddeti’ durdurma çağrısı yaptı. Ülkede son günlerde iki toplum arasında yaşanan gerilimin de ele alındığı Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sonrası konuşan De Croo, ‘provokasyon ve şiddetin durması’ çağrısında bulunarak “İnsanlar görüş ve düşünce sahibi olmakta özgürdür ancak terör örgütlerine destek ifadeleri tolere edilmeyecektir” ifadelerini kullandı.

Belçika’daki Flaman toplumunun kamu yayıncısı VRT’nin aktardığına göre, Başbakan De Croo, “PKK, Avrupa’da terör örgütü olarak kabul ediliyor. Kürt davasına sempati duymak ise bütünüyle başka bir şeydir” diye konuştu.

Al Arabiya haber sitesinin AFP’den aktardığına göre de De Croo, “Herkese sakin olma, provokasyonları durdurma ve ülkemizde onlarca yıldır yaptığımız gibi birlikte yaşamaya devam etme çağrısı yapıyorum” dedi. Belçika Başbakanı, “Terörist olarak sınıflandırılan örgütlere destek için yapılan bu gösterileri … durdurun” ifadelerini kullandı.

Federal İçişleri Bakanı Annelies Verlinden de benzer bir görüşü dile getirerek ‘yabancı tartışmaların Belçika’ya taşınmaması gerektiğini’ belirtti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x